Fetal DNA Tarama Testi (NİPT)

Girişimsel Olmayan Prenatal (Doğum Öncesi) Test Nasıl Çalışır?

Bebeğin az miktarda DNA’sı hamilelik döneminde annesinin kan dolaşımına geçer. Yeni teknoloji, bu DNA’yı doğrudan annenin kanından analiz etmemize ve kromozomal anormalliklerin taranmasına olanak sağlar.

Yakın zamana kadar sadece koryonik villus biyopsisi veya amniyosentez gibi girişimsel yöntemlerle anomalilerin taranması mümkündü. Bu testler düşük yapma riski taşır ve yalnızca hamileliğin son dönemlerinde uygulanır.

CentoNIPT® ile yapılan başlangıç taraması, potansiyel olarak gereksiz testlerden ve girişimsel yöntemlerden kaçınmaya yardımcı olur. CentoNIPT® ile, anne ve bebek için herhangi bir risk yoktur ve uygulanabilen en erken test yöntemidir. 

Test nasıl yapılır?

Hekiminiz tarafından alınan kan örneği analiz için CENTOGENE laboratuvarına gönderilir. Test sonuçları, numuneyi aldıktan sonra 5 iş günü içerisinde hekiminize raporlanır. 

Sonuçlar bana ne anlatacak?

Sonuçlar, tarif edilen kromozom anormalliklerinden herhangi birinin bebeğinizde tespit edilip edilmediğini gösterecektir. Sonuçlar normal ise, bu en yaygın genetik anormalliklerin mevcut olmadığına dair size güvence sağlayacaktır.

NIPT bir kromozomal anormallik için pozitif ise, hekiminiz size test sonuçlarının doğrulanması için ek testler önerecektir. Size ve bebeğinize mevcut durumu ve seçenekleri tartışmak için genetik danışmanlık almanızı önerecektir. 

Testin sınırlamaları nelerdir?

CentoNIPT®, sık görülen kromozom anormalliklerini tespit eder. CentoNIPT®, piyasadaki mevcut NIPT testleri arasında en düşük başarısızlık oranına sahiptir. Bu, başka bir numuneyi tekrar göndermek veya bunun yerine gereksiz invaziv test yapmak için en düşük risk anlamına gelir. 

Test içeriğindeki parametreler

Trizomi 21 (Down Sendromu​)

Trizomi 18 (Edwards Sendromu)

Trizomi 13 (Patau Sendromu)

XX

XY

X0 (Turner Sendromu)

XXX (Triple X Sendromu)

XXY (Klinefelter Sendromu)

XYY (Jacobs Sendromu)

örnek rapor > prenatal

CentoNIPT® örnek rapor sonucu

İLETİŞİM

Türmed Sağlık Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti. 

Metropol İstanbul Residence C-1 Blok 2B D: 143, 34758 Ataşehir, İstanbul

Tel: 0532 476 5508

 

Konak Mh. Kılavuz Sk. Nilüfer İş Mrkz. Sit. No: 4/9 Nilüfer/Bursa

Tel: 0224 360 2929 - 0535 366 5435

 

Antalya Genetik Hastalıkları Tanı Merkezi

Arapsuyu Mh. 600. Sk. No: 39/1-2 Konyaaltı/Antalya

Tel: 0242 248 8840 - 0533 360 4016